Skip to content

9 Samantha CtSewell, NJ 08080

Built 2022

Last Sale Price
$84,000
Last Sale Date
Sep 30, 2020

Property Information

Block199.01
Lot51
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2808

Building Details

Building Class---
Description2SFAG
Dwellings---
ZoningR
Sq Footage2,400
Acreage0.91

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,300
26%
Improvement Value:$295,900
74%
Total Assessment$401,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,840+2.9%
2024$14,423+299.0%
2023$3,615+1.5%
2022$3,560+2.5%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$84,000

From:

To:

Sq Ft2,400DeedBook 6353, Page 292Recorded10/13/2020

Property Sale

SaleMulti
$15,000
DeedBook 2914, Page 202