Skip to content

101 Mt Pleasant RdSewell, NJ 08080

Built 2003

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Nov 14, 2001

Property Information

Block199.01
Lot55
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2808

Building Details

Building Class17
Description1SF3G-POOL
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage2,539
Acreage0.97

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,900
16%
Improvement Value:$394,200
84%
Total Assessment$471,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,426+2.9%
2024$16,936+4.7%
2023$16,173+1.5%
2022$15,928+27.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 3343, Page 312