Skip to content

50 Berkshire DrSewell, NJ 08080

Built 1991

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Nov 1, 1991

Property Information

Block199.02
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2808

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage3,250
Acreage2.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,200
27%
Improvement Value:$275,000
73%
Total Assessment$377,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,953+2.9%
2024$13,560+7.8%
2023$12,582+1.5%
2022$12,391-8.6%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 2149, Page 257

Property Built

Built

Year Built: 1991

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 2049, Page 333