Skip to content

52 Berkshire DrSewell, NJ 08080

Built 1988

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Aug 12, 1996

Property Information

Block199.02
Lot11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2808

Building Details

Building Class17
DescriptionSO. HAMPTON
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage2,547
Acreage0.93

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,700
22%
Improvement Value:$282,900
78%
Total Assessment$364,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,487+2.9%
2024$13,107+4.7%
2023$12,517+1.5%
2022$12,327-4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 2725, Page 218

Property Sale

Sale
$254,641
DeedBook 1792, Page 203

Property Built

Built

Year Built: 1988