Skip to content

60 Berkshire DrSewell, NJ 08080

Built 1990

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jul 25, 2018

Property Information

Block199.02
Lot15
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2808

Building Details

Building Class17
Description2S CUSTOM HOUSE
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage3,347
Acreage1.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,700
23%
Improvement Value:$277,500
77%
Total Assessment$360,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,324+2.9%
2024$12,949+4.7%
2023$12,366+1.5%
2022$12,178-6.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft3,347DeedBook 5973, Page 154Recorded10/26/2018

Property Sale

SaleMulti
$288,000
DeedBook 2427, Page 348

Property Sale

SaleMulti
$225,000
DeedBook 1971, Page 155

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

SaleMulti
$375,000
DeedBook 1827, Page 237