Skip to content

5 Wimbleton CtSewell, NJ 08080

Built 1990

Last Sale Price
$236,000
Last Sale Date
Sep 28, 2000

Property Information

Block199.03
Lot11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2802

Building Details

Building Class17
DescriptionHOPEWELL
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,830
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,900
23%
Improvement Value:$261,900
77%
Total Assessment$338,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,532+2.9%
2024$12,180+4.7%
2023$11,631+1.5%
2022$11,455+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$236,000
DeedBook 3176, Page 291

Property Sale

SaleMulti
$206,000
DeedBook 2645, Page 98

Property Sale

SaleMulti
$216,500
DeedBook 2199, Page 331

Property Sale

SaleMulti
$192,000
DeedBook 2054, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 1990