Skip to content

31 Upton WaySewell, NJ 08080

Built 1992

Last Sale Price
$165,470
Last Sale Date
Dec 18, 1992

Property Information

Block199.03
Lot20
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2802

Building Details

Building Class17
DescriptionALT.GREENBROOK
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,388
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,100
21%
Improvement Value:$252,400
79%
Total Assessment$319,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,818+2.9%
2024$11,486+4.7%
2023$10,968+1.5%
2022$10,802+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$165,470
DeedBook 2265, Page 21

Property Sale

SaleMulti
$351,000
DeedBook 2221, Page 79

Property Built

Built

Year Built: 1992