Skip to content

37 Upton WaySewell, NJ 08080

Built 1993

Last Sale Price
$317,500
Last Sale Date
May 1, 2020

Property Information

Block199.03
Lot23
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2802

Building Details

Building Class17
DescriptionALT.GREENBROOK
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,368
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,100
22%
Improvement Value:$234,300
78%
Total Assessment$301,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,149+2.9%
2024$10,835+4.7%
2023$10,347+3.7%
2022$9,977+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$317,500
Sq Ft2,368DeedBook 6277, Page 333Recorded5/7/2020

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 2799, Page 249

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 2299, Page 304

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

SaleMulti
$351,000
DeedBook 2221, Page 79