Skip to content

14 Stonehenge DrSewell, NJ 08080

Built 1991

Last Sale Price
$249,900
Last Sale Date
Jun 6, 2014

Property Information

Block199.03
Lot37
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2802

Building Details

Building Class17
DescriptionGREENBROOK
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,316
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,100
26%
Improvement Value:$195,700
74%
Total Assessment$262,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,721+2.9%
2024$9,448+4.7%
2023$9,022+1.5%
2022$8,885+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$249,900

From:

To:

Sq Ft2,316DeedBook 5202, Page 313Recorded6/23/2014

Property Sale

SaleMulti
$154,400
DeedBook 2125, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 1991