Skip to content

22 Hilliard WaySewell, NJ 08080

Built 1991

Last Sale Price
$176,500
Last Sale Date
Jan 15, 1999

Property Information

Block199.03
Lot59
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2802

Building Details

Building Class17
DescriptionRIDER
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,540
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,600
22%
Improvement Value:$237,900
78%
Total Assessment$306,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,337+2.9%
2024$11,019+4.7%
2023$10,522+1.5%
2022$10,363+5.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$176,500
DeedBook 2958, Page 137

Property Sale

SaleMulti
$175,200
DeedBook 2112, Page 95

Property Built

Built

Year Built: 1991