Skip to content

4 Pennington WaySewell, NJ 08080

Built 1992

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
May 22, 2003

Property Information

Block199.03
Lot67
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2802

Building Details

Building Class17
DescriptionCARLYLE
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,092
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,900
26%
Improvement Value:$189,100
74%
Total Assessment$254,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,395+2.9%
2024$9,131+4.7%
2023$8,720+1.5%
2022$8,588+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 3608, Page 81

Property Sale

SaleMulti
$163,000
DeedBook 2970, Page 336

Property Sale

SaleMulti
$144,795
DeedBook 2268, Page 324

Property Built

Built

Year Built: 1992