Skip to content

27 Winfield CirSewell, NJ 08080

Built 1992

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Mar 26, 2021

Property Information

Block199.03
Lot74
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2802

Building Details

Building Class17
DescriptionREGAL
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,508
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,900
23%
Improvement Value:$245,200
77%
Total Assessment$318,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,767+2.9%
2024$11,436+4.7%
2023$10,920+1.5%
2022$10,755+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft2,508DeedBook 6449, Page 35Recorded4/1/2021

Property Sale

Sale
$328,000
DeedBook 4867, Page 344

Property Sale

SaleMulti
$330,000
DeedBook 4318, Page 243

Property Sale

SaleMulti
$188,650
DeedBook 2212, Page 85

Property Built

Built

Year Built: 1992