Skip to content

14 Kensington CtSewell, NJ 08080

Built 1992

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 30, 2020

Property Information

Block199.04
Lot20
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2802

Building Details

Building Class17
DescriptionGR. GUILFORD
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage3,270
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,900
19%
Improvement Value:$317,700
81%
Total Assessment$391,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,485+2.9%
2024$14,078+6.5%
2023$13,214+1.5%
2022$13,013+5.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$339,000
DeedBook 4989, Page 93

Property Sale

SaleMulti
$239,263
DeedBook 2201, Page 131

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$585,000
DeedBook 2119, Page 348