Skip to content

3 Trafalger CtSewell, NJ 08080

Built 1994

Last Sale Price
$173,900
Last Sale Date
Nov 30, 1994

Property Information

Block199.05
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2802

Building Details

Building Class17
DescriptionGREENBROOK
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,648
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,600
20%
Improvement Value:$270,100
80%
Total Assessment$337,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,492+2.9%
2024$12,140+4.7%
2023$11,593+1.5%
2022$11,418+3.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$173,900
DeedBook 2486, Page 277

Property Built

Built

Year Built: 1994