Skip to content

7 Trafalger CtSewell, NJ 08080

Built 1993

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Jul 1, 2024

Property Information

Block199.05
Lot18
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2802

Building Details

Building Class17
DescriptionNORMANDY
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,880
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,400
20%
Improvement Value:$293,400
80%
Total Assessment$367,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,355+2.9%
2024$12,972+4.8%
2023$12,377+1.6%
2022$12,185+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$590,000
Sq Ft2,880DeedBook 7050, Page 1Recorded8/12/2024

Property Sale

Sale
$590,000
Sq Ft2,880DeedBook 7025, Page 201Recorded6/25/2024

Property Sale

SaleMulti
$241,000
DeedBook 3345, Page 201

Property Sale

SaleMulti
$214,000
DeedBook 2340, Page 182

Property Built

Built

Year Built: 1993