Skip to content

11 Pennington WaySewell, NJ 08080

Built 1990

Last Sale Price
$174,300
Last Sale Date
Jun 29, 1990

Property Information

Block199.05
Lot26
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2802

Building Details

Building Class17
DescriptionSTAFFORD
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,586
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,400
23%
Improvement Value:$224,300
77%
Total Assessment$291,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,540+3.0%
2024$10,237+4.8%
2023$9,764+1.6%
2022$9,612+4.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$174,300
DeedBook 2013, Page 183

Property Built

Built

Year Built: 1990