Skip to content

12 Hilliard WaySewell, NJ 08080

Built 1990

Last Sale Price
$190,900
Last Sale Date
Mar 16, 1990

Property Information

Block199.05
Lot28
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2802

Building Details

Building Class17
DescriptionHOPEWELL
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,780
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,400
21%
Improvement Value:$257,500
79%
Total Assessment$325,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,055+2.9%
2024$11,716+4.7%
2023$11,188+1.5%
2022$11,019+2.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$190,900
DeedBook 1981, Page 132

Property Built

Built

Year Built: 1990