Skip to content

12 Thatcher CtSewell, NJ 08080

Built 1992

Last Sale Price
$267,500
Last Sale Date
Aug 28, 2002

Property Information

Block199.07
Lot28
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2802

Building Details

Building Class17
DescriptionREGAL
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,520
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
24%
Improvement Value:$238,100
76%
Total Assessment$314,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,619+2.9%
2024$11,292+4.7%
2023$10,783+1.5%
2022$10,620+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$267,500
DeedBook 3476, Page 193

Property Sale

SaleMulti
$190,975
DeedBook 2241, Page 157

Property Built

Built

Year Built: 1992