Skip to content

11 Thatcher CtSewell, NJ 08080

Built 1992

Last Sale Price
$416,000
Last Sale Date
Jun 22, 2007

Property Information

Block199.07
Lot29
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2802

Building Details

Building Class17
DescriptionLEXINGTON
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,484
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,000
22%
Improvement Value:$260,600
78%
Total Assessment$332,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,303+2.9%
2024$11,957+4.7%
2023$11,418+1.5%
2022$11,245+1.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$416,000
DeedBook 4407, Page 26

Property Sale

SaleMulti
$178,950
DeedBook 2257, Page 228

Property Built

Built

Year Built: 1992