Skip to content

40 Alton WaySewell, NJ 08080

Built 1992

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Sep 29, 2021

Property Information

Block199.08
Lot25
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2811

Building Details

Building Class17
DescriptionSTANHOPE
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,332
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,700
23%
Improvement Value:$233,400
77%
Total Assessment$303,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,212+2.9%
2024$10,896+7.3%
2023$10,155+1.6%
2022$9,998+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000
Sq Ft2,332DeedBook 6570, Page 309Recorded10/27/2021

Property Sale

Sale
$176,000
DeedBook 2849, Page 280

Property Sale

Sale
$164,480
DeedBook 2261, Page 142

Property Built

Built

Year Built: 1992