Skip to content

6 Alton WaySewell, NJ 08080

Built 1993

Last Sale Price
$310,500
Last Sale Date
Apr 6, 2012

Property Information

Block199.08
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2811

Building Details

Building Class17
DescriptionSTANHOPE
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,332
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,500
24%
Improvement Value:$239,200
76%
Total Assessment$314,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,641+2.9%
2024$11,313+4.7%
2023$10,804+1.5%
2022$10,640+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$310,500
DeedBook 4957, Page 260

Property Sale

SaleMulti
$162,130
DeedBook 2376, Page 118

Property Built

Built

Year Built: 1993