Skip to content

28 Equitation WaySewell, NJ 08080

Built 1995

Last Sale Price
$166,910
Last Sale Date
Mar 22, 1995

Property Information

Block199.08
Lot33
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2811

Building Details

Building Class17
DescriptionDOWNING
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,271
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,100
21%
Improvement Value:$261,900
79%
Total Assessment$332,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,281+2.9%
2024$11,935+4.7%
2023$11,398+1.5%
2022$11,225+3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$166,910
DeedBook 2525, Page 96

Property Built

Built

Year Built: 1995