Skip to content

9 Fox Hollow LnSewell, NJ 08080

Built 1999

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Apr 28, 2005

Property Information

Block199.08
Lot39
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2811

Building Details

Building Class17
DescriptionDANBURY
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,975
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,800
20%
Improvement Value:$280,500
80%
Total Assessment$352,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,032+2.9%
2024$12,665+4.7%
2023$12,094+1.5%
2022$11,911-5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 3987, Page 294

Property Sale

SaleMulti
$247,335
DeedBook 3029, Page 314

Property Built

Built

Year Built: 1999