Skip to content

16 Alton WaySewell, NJ 08080

Built 1993

Last Sale Price
$294,000
Last Sale Date
Sep 7, 2011

Property Information

Block199.08
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2811

Building Details

Building Class17
DescriptionGREENWICH
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,952
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,500
26%
Improvement Value:$210,600
74%
Total Assessment$286,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,583+2.9%
2024$10,285+4.7%
2023$9,822+1.5%
2022$9,673+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$294,000
DeedBook 4900, Page 264

Property Sale

SaleMulti
$152,000
DeedBook 2748, Page 261

Property Sale

Sale
$148,190
DeedBook 2383, Page 133

Property Built

Built

Year Built: 1993