Skip to content

4 Equitation WaySewell, NJ 08080

Built 1992
Other Exempt

Last Sale Price
$177,675
Last Sale Date
Apr 30, 1992

Property Information

Block199.09
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2811

Building Details

Building Class17
DescriptionSTANHOPE
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,340
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,600
25%
Improvement Value:$221,800
75%
Total Assessment$294,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2021$9,438+1.2%
2020$9,329+1.3%
2019$9,210-1.8%
2018$9,380+1.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$177,675
DeedBook 2196, Page 51

Property Built

Built

Year Built: 1992