Skip to content

21 Alton WaySewell, NJ 08080

Built 1992

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Feb 23, 1996

Property Information

Block199.09
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2811

Building Details

Building Class17
DescriptionSTANHOPE
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,332
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,100
25%
Improvement Value:$230,400
75%
Total Assessment$306,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,337+2.9%
2024$11,019+4.7%
2023$10,522+1.5%
2022$10,363+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 2626, Page 216

Property Sale

SaleMulti
$171,010
DeedBook 2243, Page 335

Property Built

Built

Year Built: 1992