Skip to content

43 Alton WaySewell, NJ 08080

Built 1992

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Feb 27, 2006

Property Information

Block199.09
Lot18
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2811

Building Details

Building Class17
DescriptionCONCORD
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,828
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,100
29%
Improvement Value:$178,100
71%
Total Assessment$249,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,218+2.9%
2024$8,959+4.7%
2023$8,555+1.5%
2022$8,425+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 4176, Page 247

Property Sale

SaleMulti
$162,000
DeedBook 3443, Page 17

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 2216, Page 307

Property Built

Built

Year Built: 1992