Skip to content

3 Alton WaySewell, NJ 08080

Built 1993

Last Sale Price
$171,000
Last Sale Date
Jul 20, 1994

Property Information

Block199.09
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2811

Building Details

Building Class17
DescriptionDOWNING
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,271
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,100
23%
Improvement Value:$250,200
77%
Total Assessment$323,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,959+2.9%
2024$11,623+4.7%
2023$11,099+1.5%
2022$10,931+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$171,000
DeedBook 2444, Page 333

Property Built

Built

Year Built: 1993