Skip to content

11 Alton WaySewell, NJ 08080

Built 1993

Last Sale Price
$368,000
Last Sale Date
Aug 30, 2007

Property Information

Block199.09
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2811

Building Details

Building Class17
DescriptionWHITE CHAPEL
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,504
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,200
21%
Improvement Value:$265,500
79%
Total Assessment$335,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,418+5.3%
2024$11,795+4.7%
2023$11,264+1.5%
2022$11,093+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$368,000
DeedBook 4434, Page 301

Property Sale

SaleMulti
$166,865
DeedBook 2380, Page 87

Property Built

Built

Year Built: 1993