Skip to content

1 Equitation WaySewell, NJ 08080

Built 1993

Last Sale Price
$168,000
Last Sale Date
Mar 30, 1998

Property Information

Block199.10
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2811

Building Details

Building Class17
DescriptionSTANHOPE
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,332
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,700
25%
Improvement Value:$232,900
75%
Total Assessment$311,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,526+2.9%
2024$11,202+4.7%
2023$10,697+1.5%
2022$10,535-0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 2863, Page 78

Property Sale

SaleMulti
$168,391
DeedBook 2277, Page 302

Property Built

Built

Year Built: 1993