Skip to content

11 Lambourn PathSewell, NJ 08080

Built 1998

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Jun 11, 2019

Property Information

Block199.10
Lot19
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2811

Building Details

Building Class17
DescriptionDANBURY
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,980
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,400
20%
Improvement Value:$283,600
80%
Total Assessment$354,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,094+2.9%
2024$12,726+4.7%
2023$12,153+1.5%
2022$11,969-5.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft2,980DeedBook 6111, Page 139Recorded6/25/2019

Property Sale

SaleMulti
$225,000
DeedBook 3026, Page 89

Property Built

Built

Year Built: 1998