Skip to content

25 Meadowview DrSewell, NJ 08080

Built 1998

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Oct 22, 2019

Property Information

Block199.10
Lot29
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2810

Building Details

Building Class17
DescriptionPROVIDENCE
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,649
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,800
21%
Improvement Value:$277,200
79%
Total Assessment$352,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,020+2.9%
2024$12,654+4.7%
2023$12,084-0.6%
2022$12,161-3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
Sq Ft2,649DeedBook 6195, Page 50Recorded11/15/2019

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 4953, Page 174

Property Sale

Sale
$214,360
DeedBook 2927, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1998