Skip to content

5 Equitation WaySewell, NJ 08080

Built 1994

Last Sale Price
$170,650
Last Sale Date
Sep 28, 1994

Property Information

Block199.10
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2811

Building Details

Building Class17
DescriptionSTANHOPE
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,340
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,000
23%
Improvement Value:$234,200
77%
Total Assessment$305,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,289+2.9%
2024$10,972+4.7%
2023$10,478+1.5%
2022$10,319+1.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$170,650
DeedBook 2468, Page 24

Property Built

Built

Year Built: 1994