Skip to content

5 Aintree WalkSewell, NJ 08080

Built 1999

Last Sale Price
$462,500
Last Sale Date
Jun 22, 2007

Property Information

Block199.10
Lot33
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2810

Building Details

Building Class17
DescriptionDANBURY
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,996
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
22%
Improvement Value:$288,600
78%
Total Assessment$369,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,672+2.9%
2024$13,287+4.7%
2023$12,688+1.5%
2022$12,496-3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$462,500
DeedBook 4401, Page 165

Property Sale

SaleMulti
$247,230
DeedBook 3049, Page 261

Property Built

Built

Year Built: 1999