Skip to content

4 Danbury LnSewell, NJ 08080

Built 2001

Last Sale Price
$290,500
Last Sale Date
Dec 12, 2012

Property Information

Block199.10
Lot48
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2810

Building Details

Building Class17
DescriptionSTANHOPE
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,344
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,700
22%
Improvement Value:$252,300
78%
Total Assessment$322,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,911+2.9%
2024$11,576+4.7%
2023$11,054+1.5%
2022$10,887+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$290,500
DeedBook 5029, Page 339

Property Sale

SaleMulti
$409,000
DeedBook 4536, Page 97

Property Sale

SaleMulti
$406,500
DeedBook 4299, Page 46

Property Sale

SaleMulti
$210,025
DeedBook 3228, Page 187

Property Built

Built

Year Built: 2001