Skip to content

37 Meadowview DrSewell, NJ 08080

Built 1999

Last Sale Price
$246,270
Last Sale Date
Aug 31, 1999

Property Information

Block199.11
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2810

Building Details

Building Class17
DescriptionDANBURY
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,978
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,100
22%
Improvement Value:$264,700
78%
Total Assessment$337,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,495+2.9%
2024$12,144+4.7%
2023$11,597+1.5%
2022$11,421-4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$246,270
DeedBook 3033, Page 105

Property Built

Built

Year Built: 1999