Skip to content

69 Fox Hollow LnSewell, NJ 08080

Built 1996

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Sep 11, 2015

Property Information

Block199.11
Lot104
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2809

Building Details

Building Class17
DescriptionSTANHOPE
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,340
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,900
24%
Improvement Value:$231,900
76%
Total Assessment$304,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,275+2.9%
2024$10,958+4.7%
2023$10,464+1.5%
2022$10,305+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft2,340DeedBook 5367, Page 77Recorded9/14/2015

Property Built

Built

Year Built: 1996