Skip to content

73 Fox Hollow LnSewell, NJ 08080

Built 1996

Last Sale Price
$339,899
Last Sale Date
Sep 11, 2018

Property Information

Block199.11
Lot106
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2809

Building Details

Building Class17
DescriptionSTANHOPE
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,332
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,900
22%
Improvement Value:$258,500
78%
Total Assessment$331,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,258+2.9%
2024$11,914+4.7%
2023$11,377+1.5%
2022$11,205+2.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$339,899

From:

To:

Sq Ft2,332DeedBook 5972, Page 106Recorded10/25/2018

Property Sale

Sale
$337,000

From:

To:

Sq Ft2,332DeedBook 5107, Page 45Recorded8/28/2013

Property Sale

SaleMulti
$345,000
DeedBook 4009, Page 214

Property Sale

SaleMulti
$171,050
DeedBook 2628, Page 307

Property Built

Built

Year Built: 1996