Skip to content

35 Foal TrlSewell, NJ 08080

Built 1999

Last Sale Price
$252,260
Last Sale Date
Aug 31, 1999

Property Information

Block199.11
Lot36
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2810

Building Details

Building Class17
DescriptionPROVIDENCE
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,777
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,400
20%
Improvement Value:$293,500
80%
Total Assessment$366,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,572+2.9%
2024$13,190+4.7%
2023$12,596+1.5%
2022$12,405-2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$252,260
DeedBook 3033, Page 93

Property Built

Built

Year Built: 1999