Skip to content

7 Danbury LnSewell, NJ 08080

Built 2000

Owner
---
Last Sale Price
$690,900
Last Sale Date
Dec 9, 2025

Property Information

Block199.11
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2810

Building Details

Building Class17
DescriptionDANBURY
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,860
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,200
21%
Improvement Value:$279,900
79%
Total Assessment$353,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,811+2.9%
2024$12,444+4.8%
2023$11,872+1.6%
2022$11,688-4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$690,900
Sq Ft2,860DeedBook 7293, Page 250Recorded1/16/2026

Property Sale

SaleMulti
$266,915
DeedBook 3212, Page 140

Property Built

Built

Year Built: 2000