Skip to content

24 Meadowview DrSewell, NJ 08080

Built 2000

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 6, 2021

Property Information

Block199.11
Lot44
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2810

Building Details

Building Class17
DescriptionPROVIDENCE
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,775
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,300
19%
Improvement Value:$309,700
82%
Total Assessment$380,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,056+2.9%
2024$13,661+4.7%
2023$13,045+1.5%
2022$12,848-1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$352,000

From:

To:

Sq Ft2,775DeedBook 5328, Page 60Recorded6/8/2015

Property Sale

Sale
$231,785
DeedBook 3086, Page 331

Property Built

Built

Year Built: 2000