Skip to content

20 Meadowview DrSewell, NJ 08080

Built 2000

Last Sale Price
$265,200
Last Sale Date
Mar 16, 2000

Property Information

Block199.11
Lot46
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2810

Building Details

Building Class17
DescriptionDANBURY
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,990
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,100
21%
Improvement Value:$287,500
79%
Total Assessment$362,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,413+2.9%
2024$13,035+4.7%
2023$12,448+1.9%
2022$12,216-4.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$265,200
DeedBook 3098, Page 86

Property Built

Built

Year Built: 2000