Skip to content

16 Meadowview DrSewell, NJ 08080

Built 1999

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 2, 2011

Property Information

Block199.11
Lot48
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2810

Building Details

Building Class17
DescriptionPROVIDENCE
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,780
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,600
19%
Improvement Value:$306,000
81%
Total Assessment$375,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,893+2.9%
2024$13,503+4.7%
2023$12,894+1.5%
2022$12,699-2.9%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$225,450
DeedBook 3029, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1999