Skip to content

10 Meadowview DrSewell, NJ 08080

Built 1999

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 20, 2021

Property Information

Block199.11
Lot51
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2811

Building Details

Building Class17
DescriptionDANBURY
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,996
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,200
18%
Improvement Value:$300,400
82%
Total Assessment$366,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,561+2.9%
2024$13,179+4.7%
2023$12,585+1.5%
2022$12,395-5.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$358,900
Sq Ft2,996DeedBook 6171, Page 142Recorded10/7/2019

Property Sale

SaleMulti
$264,155
DeedBook 3049, Page 255

Property Built

Built

Year Built: 1999