Skip to content

1 Shetland PathSewell, NJ 08080

Built 1994

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Jul 15, 2008

Property Information

Block199.11
Lot60
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2809

Building Details

Building Class17
DescriptionWETHERSFIELD
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,732
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,400
24%
Improvement Value:$228,700
76%
Total Assessment$301,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,138+2.9%
2024$10,825+4.7%
2023$10,337+1.5%
2022$10,180-2.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$365,000
DeedBook 4562, Page 141

Property Sale

SaleMulti
$177,975
DeedBook 2471, Page 48

Property Built

Built

Year Built: 1994