Skip to content

4 Shetland PathSewell, NJ 08080

Built 1994

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Jul 9, 2021

Property Information

Block199.11
Lot63
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2809

Building Details

Building Class17
DescriptionWETHERSFIELD
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,778
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,800
21%
Improvement Value:$271,700
79%
Total Assessment$345,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,780+2.9%
2024$12,421+7.0%
2023$11,611+1.6%
2022$11,431-2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft2,778DeedBook 6507, Page 125

Property Sale

SaleMulti
$194,805
DeedBook 2468, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1994