Skip to content

31 Meadowview DrSewell, NJ 08080

Built 2000

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Oct 29, 2015

Property Information

Block199.11
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2810

Building Details

Building Class17
DescriptionDANBURY
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage3,066
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,000
22%
Improvement Value:$287,200
78%
Total Assessment$366,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,546+2.9%
2024$13,165+4.7%
2023$12,572+1.5%
2022$12,381-0.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft3,066DeedBook 5388, Page 211Recorded10/30/2015

Property Sale

SaleMulti
$248,490
DeedBook 3079, Page 312

Property Built

Built

Year Built: 2000