Skip to content

5 Cavesson TrlSewell, NJ 08080

Built 1996

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Sep 28, 2022

Property Information

Block199.11
Lot81
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2809

Building Details

Building Class17
DescriptionCOVENTRY
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,888
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,500
21%
Improvement Value:$288,200
79%
Total Assessment$365,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,527+2.9%
2024$13,147+4.7%
2023$12,554+1.5%
2022$12,364-1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$505,000
Sq Ft2,888DeedBook 6759, Page 79Recorded10/11/2022

Property Sale

SaleMulti
$222,384
DeedBook 2671, Page 120

Property Built

Built

Year Built: 1996