Skip to content

7 Cavesson TrlSewell, NJ 08080

Built 1996

Last Sale Price
$185,585
Last Sale Date
Oct 18, 1996

Property Information

Block199.11
Lot83
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2809

Building Details

Building Class17
DescriptionWHITE CHAPEL
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,460
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,400
22%
Improvement Value:$256,100
78%
Total Assessment$326,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,077+2.9%
2024$11,738+4.7%
2023$11,209+1.5%
2022$11,039+4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$185,585
DeedBook 2703, Page 90

Property Built

Built

Year Built: 1996