Skip to content

9 Cavesson TrlSewell, NJ 08080

Built 1996

Last Sale Price
$202,084
Last Sale Date
Jul 11, 1996

Property Information

Block199.11
Lot85
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2809

Building Details

Building Class17
DescriptionWETHERSFIELD
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,732
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,300
22%
Improvement Value:$258,200
78%
Total Assessment$330,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,225+2.9%
2024$11,881+4.7%
2023$11,346+1.5%
2022$11,174-2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$202,084
DeedBook 2669, Page 7

Property Built

Built

Year Built: 1996